Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 109460
Aktif: 1
Bugün: 23
Dün: 40
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Tehlikeli Yerler


Wikipedia'dan aldığım bu haritada 2014 itibarîyle Dünya'da devam eden çatışmalar görünmekte. Bordo ve Kırmızı olan bölgeler aktif olarak savaşın devam ettiği ve yılda binlerce kişinin öldüğü bölgeler. Ülkemizin de içinde bulunduğu sarı ülkeler ise hafif çapta olaylar, saldırılar kısacası yılda ortalama 1000 ya da daha az kişinin öldüğü yerler. 


Aktif Savaşın Devam Ettiği Ülkeler

Suriye'de ki iç savaş başta olmak üzere yılda on binden daha fazla kişinin öldüğü yerler.

MEKSİKA: Uyuşturucu Savaşları. Yılın ilk 6 ayında ölenlerin sayısı 700'den fazla. Bir tek Diplomatik Pasaport (siyah) hamillerinden vize istenmiyor. 


SURİYE: 4. yılına giren iç savaşta ölenlerin sayısı son 6 ayda 5000'i geçti. Hiç bir pasaporta vize istenmiyor ancak sınır kapıları kapalı.


IRAK: Siyasi iktidarsızlıklar, etnik savaşlar ve IŞİD terörü. Son 6 ayda 1500 den fazla insan öldü. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerine vizeli. Bağdat Havaalanında 21 gün süreyle vize veriliyor.


GÜNEY SUDAN: 09.07.2011 tarihinde bağımsız olan ülkede toprak paylaşımı ve etnik sorunlar henüz bitmiş değil. Yılın ilk yarısında ölenler 600'den fazla. Meksika gibi sadece Diplomatik Pasaport (siyah) sahiplerine vizesiz. 

 

Büyük Çapta Çatışmalar

Etnik gruplar, radikal örgütler ve politik sebeplerden çıkan, her yıl 1000'den fazla insanın öldüğü ülkeler.


UKRAYNA: 2013 martında başlayan Rus yanlısı gösteriler sonucu Kırım ayrıldı ve "Novorossiya" üç yıllığına self determinasyon hakkı kazandı. Ateşkes ilan edilmesine rağmen ülkenin doğusu özellikle Donetsk - Lugansk eyaletleri tehlikeli. Tüm pasaport türlerine 90 güne kadar vizesiz.


PAKİSTAN: Afganistan'a yakın olan kuzey bölgeleri çeşitli terör örgütlerinin elinde ve Keşmir Bölgesi henüz paylaşılabilmiş değil. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinden vize isteniyor.


AFGANİSTAN: Ülkenin bir kısmı hala Taliban'ın elinde ve ABD'nin saldırısı altında. Umuma mahsus (bordo) pasaportlar hariç vizesiz.


LİBYA: Kaddafi'nin devrilmesinden sonra ülkedeki karışıklıklar devam ediyor. Gerek etnik gerekse petrol sebebinden ülke üçe bölünmeye doğru gidiyor. Hiç bir pasaport türlerine vize istenmiyor.


MISIR: Sisi'nin darbesiyle ülkedeki sular durulmuş değil. Hükümet karşıtları ile ordu arasında çatışmalar çok sık görülüyor. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinden vize isteniyor. 


SOMALİ: Ülkenin kuzeyinde bağımsızlığını ilan eden "Somaliland" ile merkezi hükümet arasındaki savaş sürüyor. Umuma mahsus (bordo) pasaportlar vizeye tabi. 


NİJERYA: Radikal örgüt Boko Haram ülkenin kuzeyini ele geçirmiş durumda. Bu örgütten komşuları Çad, Kamerun, Mali,Nijer gibi ülkeler de nasibini almış. Umuma mahsus(bordo) pasaport sahiplerinden vize isteniyor.


ORTA AFRİKA CUM: Müslümanlar ve hristiyanlar arasında devam eden savaşta Fransa'nın çabaları yetersiz kaldı. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vizeye tabi.


FİLİSTİN: Koruyucu Har Operasyonu'nda 2000'den fazla insanın öldüğü ülkede ki tek havaalanı kullanılamız durumda. Filistin hiç bir pasaporta vize uygulamamakta ancak abluka altında olduğu için umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin İsrail vizesi alması gerekmektedir.

Pasaportunda İsrail vizesine sahip vatandaşlar ise 20'den fazla Arap ülkesine girişleri yasaklanacaktır. Sınır kapıları açıldığı takdirde Mısır'dan Gazze Şeridi'ne ve Ürdün'den Batı Şeria'ya geçilebilir.

 

Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal