Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 102019
Aktif: 2
Bugün: 22
Dün: 61
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Austria

Avrupa’nın göbeğinde dağlar ve denizler ülkesi olarak kendini tanımlayan Avusturya, yakın komşusu Almanya’nın da bir akrabası. “Doğu Devleti” olarak isimlendirilen “Österreich” daha ziyade “süder” kalıyor.

Kuzeyli kuzenleri Almanlara nazaran daha karışık bir etnik dokusu olan ülkede Macar, Çek esintileri görmek mümkün. Almanca’nın Bavyera aksanının konuşulduğu ülke de en önemli etnik azınlıklardan birisi ise Türkler.

Türkler demişken 1528-32 yılları arasında Graz kentine akınlar düzenleyen Osmanlı ordusu 1529 senesinde Viyana’yı bir yoklasa da şehri alamamış, 1683-99 arasında ikinci kuşatmada direnci kırılan ordunun Sakarya Muharebesi’ne kadar ki geri çekilmesi başlamıştır.

İkinci Viyana Kuşatması’nda Haçlı Birliği’yle tarihi zafer kazanan Habsburglar ise İtalya, İspanya hatta Meksika gibi bir takım uzak coğrafyalarda hüküm sürmüş ve merkezini büyük ölçüde Viyana’da kurmuş köklü bir hanedanlık.

Bir ve ikinci Dünya Savaşı’nda kuzenlerinin başını yakan Almanlar yüzünden hanedanlığın yıkıldığı ülke 10 yıl süreyle müttefik kuvvetlerin işgali altında kalmışsa da Almanya kadar ağır bir yıkıma uğramamıştır.

1995 yılında kuzenlerinin öncülüğünü yaparak kurduğu Avrupa Birliği’ne dâhil olan ülke 2002 yılında da Şilin’i bırakıp Euro’ya geçerek ekonomisine de seviye atlatmış bir ülke. Avrupa’nın en yaşanılabilir ve en pahalı kentlerine ev sahipliği yapan Avusturya’nın başkenti Viyana ve nüfusu ise 8,5 milyon dolaylarında. Avrupa’da kış sporlarının merkezi olan ülkenin diğer önemli kentleri ise Graz, Innsbruck ve Salzburg.

 

Görülesi Yerler

.    *-*-* Viyana *-*-

Stephansdom                        Figlmüller

Mozart’ın Evi                        Beethoven’in Mezarı

Hofburg Sarayı                    Belvedere Sarayı

Schönbrunn Sarayı            Rathaus

Hundertwasserhaus          KarlsKirche

 


Yiyip İçmeye?

 

Schnitzel         Sachertorte

Strudel            Lager


 

Avusturya'nın ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Viyana

Sonraki: Avusturya
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal