Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 108166
Aktif: 3
Bugün: 26
Dün: 28
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Fransa

Romantizm ve Nasyonalizm gibi iki zıt kutbu bünyesinde barındıran, turkuaz sahillerinin yanı sıra üzüm bağlarıyla gönlümüzü çalan Fransa, Batı Avrupa’da yer almanın getirmiş olduğu bir takım avantajları kullanarak teknoloji ve fikir akımlarında çok çok iler giden bir devlet. E toprak kısıtlı olunca vaktinin büyük kısmını Almanya ve Avrupa anakarası dışına itmekle uğraştığı İngiltere ile savaşarak geçiren Franklar 1500 yıldır sahip oldukları toprakları korumayı bilmişler.

732 yılında Avrupa için bir dönüm noktası yaşanmış ve Franklar Tarık bin Ziyad komutasındaki İslam ordularını Pireneler’in gerisinde tutarak İslam’ın Avrupa’da yayılmasını engellemişler ve İslam’ın yükselişi 750 yıl -Osmanlılara- kadar durmuş.

Coğrafi keşiflerin ardından gezegenin çeşitli yerlerinde sömürgeler elde eden imparatorluk 400 yıl boyunca Uzak Asya’dan Amerika’ya kadar milyonlarca mazlumu tebaası yapmış. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Avrupa’da da dengeleri değiştiren milliyetçi devrimle kurulan cumhuriyet, Napolyon’un gelişine kadar sadece 12 yıl ayakta kalabilmiştir.

Militarist bir politika izleyen Napolyon Kutsal Roma İmparatorluğu’nun yerini alabilmek adına doğuya pek çok sefer düzenledi. 11 yıllık iktidarı süresince İngiltere, Belçika, Almanya, İtalya, Avusturya, Rusya ve Osmanlı ile savaşlara giren ülke doğal olarak gittikçe zayıfladı ve 1815’te Waterloo Savaşı’nda aldığı hezimetten sonra İngilizlere teslim olarak sürgüne yollandı.

 

Savaş sonrasında Pax Britannica olarak isimlendirilen ve 100 yıl süren barış dönemi Avrupalıların teknolojide ve sanatta ilerlemesine yol açtı, doğuyla aradaki kültür farkı gitgide açıldı ve Fransa’da da 16 yıllık bir restorasyon dönemi başladı. Devrimler, krallıklar derken 1940 yılında Paris’in Hitlerce işgalinin ardından Almanya’nın yenilmesiyle Charles de Gaulle 4. Cumhuriyeti kurdu. 1958’de Cezayir’in bağımsızlığının ardından 5. Cumhuriyet kuruldu ve günümüz Fransa’sı şekillendi.

Çok çetrefilli bir tarihe sahip Fransa 1950’lerin ardından Lingua Franca olan dilini ve gezegene korku salan profili bırakmış, Pirene ve Alpler’in kısıtladığı, Biskay ve Dover’ın çevrelediği topraklarında emekli hayatı sürmektedir adeta. 1 asır evvel güney komşumuz olan, topraklarımıza göz diken, doğunun Paris’i Antep’i işgal eden Fransızlar, Ermeni sorununu zaman zaman gündeme getirmekte ve Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine kesinlikle karşı çıkmaktadır.

 

Bilhassa Lale Devri’nde dilde ve kültürde pek çok yenilik aldığımız Fransa bu kötü ününün yanı sıra ülkemizin Avrupai bir çehre kazanmasında önemli bir rol oynamış ve dilimize de bu etki %7-8 dolaylarında Fransızca kelime ile de yansımıştır.

AB’nin kurucularından olan Fransa 2002 yılında Euro’ya geçmiş ve bu tarihten sonra birlik içerisinde daha aktif bir rol oynamıştır. Nüfusu 64,5 milyon olan ülkenin %15’ini sömürgelerden gelenler oluştururken yarım milyon da Türk uyruklu kişi yaşamaktadır. Bordo, Marsilya, Lyon ve Nice ülkenin başlıca büyük kentlerini oluştururken, Guyana, Polinezya ve Kaledonya gibi denizaşırı topraklara da sahiptir.

 

Görülesi Yerler

.    *-*-* Paris *-*-

Eyfel Kulesi                Champ de Mars

Notre Damme            Orsay Müzesi

Louvre Müzesi           Concorde Meydanı

Zafer Takı                    Sacre-Couer Bazilikası

Seine Nehri                  Versay Sarayı

Invalides                      Moulin Rouge

 


Yiyip İçmeye?

 

Macaron                                 Şampanya (Champagne)

Fondü (Fondue)                  Baget (Baguette)

Ekler (Eclair)                        Krem Brule (Creme Brulee)  

Krep (Crepe)                         Kruvasan (Croissant)

Rokfor (Roquefort)            Milföy (Mille-Feuille)

Şarap                                        Escargot


 

Fransa'nın ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Paris

Önceki: France
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal