Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 108167
Aktif: 3
Bugün: 27
Dün: 28
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Rusya

Kuzey Kore ile Norveç arasındaki tek ülke olan, ülkemizden 22 kat büyük ve hatta Plüton’u bile yüzölçümünde geride bırakan uyuyan dev Rusya, Sovyetlerin dağılımına kadar sınır komşumuzdu aynı zamanda. Ülkenin coğrafi öğelerini sayamaya kalksak gezegenin yarısından bahsetmek gerekeceğinden kuzeyde olduğunu bilelim yeter sanırım.

Genotip olarak Viking soyuna dayanan Ruslar, Slavlar adında kendi etniklerini oluşturmuş. Bu grubun en büyük olan Rusya’da ise Slavların oranı %80 düzeyinde. En büyük azınlık ise Tatarlar.

 

İskandinav dillerinde (akıntıya karşı) “kürek çekenler” olarak isimlendirilen “Rus” kavramının genel geçer savı buradan gelmektedir. Buna işaret olarak kuzeyli dillerde (bkz: Fince) “bot-tekne-Rus” triyosunun aynı kökenden türediği kanıt niteliğindedir.

Vikinglere el atmışken yakalayıp devam edelim. Takvimler 862 yılını gösterdiğinde Viking kökenli Vareglerden Rurik adında bir oğlan çıkmış ve Rus topluluklarını bir çatı altında toplayarak 1598’e kadar sürecek olan Rurik Hanedanlığı’nı kurmuştur. I. Fyodor’un yerine varis bırakmadan ölmesiyle hanedanlık dağılmış ve 15 yıllık “Fetret Devri” başlamıştır. -tıpkı bizdeki gibi-

 

1613 yılında oluşturulan Rus Meclisi tarafından seçilen I. Mihail çarlık yıkılıncaya kadar (1917) kalacak Romanov Hanedanlığı’nın temellerini attı. Hanedanlık I. Dünya Savaşı’nın ağır etkisi altında adeta ezildi. Öte yandan Osmanlı’nın 1915-16 yıllarında boğazları büyük bir dirençle savunması ve Çarlık Rusyası’na yardım ulaşamaması Çarın elini kolunu bağladı. Ülke savaş halinde olduğundan seferberlik ilan edilmiş ve halka silah dağıtılmıştı.

Şubat ve Ekim Devrimleri’yle yönetimden uzaklaştırılan hanedanlık lağvedilmiş, ülke içinde bulunduğu savaştan ciddi toprak kayıplarıyla çekilmiş ve 1918 yılında hanedanlık üyeleri ve hizmetkârlarının katledilmesinin ardından 1922’ye kadar sürecek olan Beyaz-Kırmızı Ordular arasında iç savaş çıkmıştır.

 

Rus İç Savaşı şüphesiz ki biz Türklerin işine yaradı zira iki ülke 1568 yılından 1916’ya kadar bilfiil 40’ı aşkın savaşta karşı karşıya gelmiş ve ezeli rekabet Türkiye’nin NATO’ya girmesiyle Soğuk Savaş Dönemi’nde devam etmiştir. Buzlar Sovyetlerin dağılmasından sonra çözülmüş 2014 yılının yazında iki ülke karşılıklı olarak vizeleri kaldırmıştır.

 

Uçak Krizi’nden sonra iplerin tekrar gerildiği Rusya ile aramız şu sıralar biraz limoni. 150 milyonluk bu devin biraz suyuna gitmek mantıklı olacaktır kanaatindeyim. Başkentinin tarih boyunca St. Petersburg-Moskova hattında gidip geldiği ülkenin para birimi Ruble. Önemli kentleri ise St. Petersburg, Kazan, Novosibirsk ve Yekaterinaburg.

 


Görülesi Yerler

.    *-*-* Moskova *-*-

Kızıl Meydan                                     Moskova Kremlini

GUM AVM                                          St. Isaac Katedrali

Park Pobedy                                      Park Gorky

Uzay-Havacılık Müzesi                  Nazım Hikmet Mezarı

KGB Binası                                         Lubyanka Anıtı

St. Basil Katedrali                            Lenin Mozolesi

Novodeviçi Mezarlığı                      VDNKh

Arbat Caddesi                                    Moskova Devlet Üniversitesi

 

.    *-*-* St. Petersburg *-*-

Buhara Camii                        St. Peter-Paul Kalesi

Herimage Müzesi                Peterhof Sarayı

Nevski Caddesi                     Kutsal Kan Kilisesi

Kazan Katedrali                   St. Isaac Katedrali

Singer House                         Piskaryovskoye Mezarlığı

Alexander Sütunu               Dom Sovetov

 


Yiyip İçmeye?

 

Borşç Çorbası             Okroşka

Vodka                             Kvass

Pelmeni                         Varenye


 

Rusya'nın ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

St. Petersburg

Moskova (pek yakında!)

 

Sonraki: Russia
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal