Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 108168
Aktif: 2
Bugün: 30
Dün: 28
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Albania

Adriyatik Denizi’yle Balkan Dağları arasına sıkışıp kalan “Kartallar Diyarı” namına yakışır bir isme sahip. Ülke topraklarının %70’inin dağlık olduğu Arnavutluk, esasında Ege ile çok büyük benzerlikler taşıyor fakat burada dağlar denize paralel. Bu dağlarda dolaşan kartallar ülke bayrağına da referans olmuş. Yerellerinin “Shqipëria” olarak isim verdikleri ülkeleri, bahsettiğimiz üzere“Kartallar Diyarı” anlamını taşıyor.

Batı dillerine ise Antik Yunan’da Batlamyus’un Balkanlar’daki halkları tanımlarken burada yaşayan ve -tarımla uğraşan- İlirya halkına “Arber” demesi sonucu dönüşerek geçmiş. Yakın komşuları İtalyanlar halen “Arberesh” kelimesini kullansa da dünyaya “Albanian” olarak yerleşmiş. Bizim dilimize ise Bizansların bu halkı “Arnivit” olarak isimlendirmesi ardından yerleşmiş. Arnavutluk’un komşuları ise ülkeyi aslına uygun olarak “Şiptar” şeklinde adlandırıyor.

Tarih boyunca bir insan ömrünü doldurmayacak kadar küçük devletler kuran Arnavutlar bugün bile Sivas büyüklüğünde bir ülkeye sahipler. Ülke tarihinde dönüm noktası ise İskender Bey’in kurduğu ve 25 sene boyunca yönettiği “Leş Birliği”.

İskender Bey Osmanlı ordusunda 20 sene boyunca büyük işler başarır ve valiliğe kadar yükselir. 1443’te Niş Muharebesi sonucu Osmanlı ordusu yenilince paşa da kendine bağlı birlikleri alır ve doğduğu topraklara giderek krallığını ilan eder.  Kısa zamanda bölgedeki Arnavutları örgütleyen ve 15 bin kişilik bir ordu oluşturan İskender Bey İslam’ı reddeder, Papalık ve Venedik’in ciddi yardımlarını alarak ölümüne kadar Osmanlı’ya direnir. İstanbul’u almakla meşgul olan Osmanlılar efektif olarak bölgeye yoğunlaşamamış ve İskender Bey’in ölümüne kadar da ciddi akınlar düzenleyememiştir.

İstanbul’un fethinden ardından ordunun başına geçen Fatih, 30 bin kişilik ordusuyla Bizans’ın kalan tek halefi Epir Despotluğuna son vermek için bölgeye gelmiş ve 1479’da Leş Birliği’yle birlikte bu toprakları ele geçirmiştir.

Bölgenin fethinden sonra 450 sene boyunca Türk hakimiyetinde kalan bölge milliyetçilik akımlarına nispeten direnmiş ve bağımsızlık ilanı için Balkan Savaşı’na kadar beklemiştir. 1912 yılında Avlonyalı İsmail Kemal Bey bağımsızlık bildirgesini açıklamış, sebep olarak ise Arnavutluk’un diğer yeni bağımsız ülkelerce paylaşılacağı endişesi ve Osmanlı desteğinin ulaşmamasını göstermiştir.

Bağımsızlığın ardından cumhuriyet, krallık, prenslik ile yönetilen 2. Dünya Savaşı sonrasında İtalyan işgalinden kurtulmuş ve Enver Hoca yönetiminde devrim gerçekleştirilerek sosyalist hükümet kurulmuştur.

Ölümünün ardından hızlı bir batılaşma ve liberalleşme çabasının içine giren ülke Sovyetlerin yıkılmasıyla da komünist hükümeti devirmiş ve özellikle İtalya’ya yaklaşmıştır. Arnavutluk kültürel olarak ne İtalyanlar kadar Avrupai, ne Sovyetler kadar Komünist ne de bizim kadar Oryantalist. ¾'ünün Müslüman olduğu Arnavutluk, dini açıdan da tam bir kültür mozaiği. En büyük diasporası ülkemizde bulunan Arnavutların 3 milyona yakın bir nüfusları var. Başkenti Tiran olan ülkenin para birimi ise Lek


Görülesi Yerler

.    *-*-* Tiran *-*-

Meclis                                  Ulusal Tarih Müzesi                  

Saat Kulesi                         Ethem Bey Camii

Aya Sofya                            İskenderbey Meydanı                      

Rinia Park                          Ortodoks Kilisesi

 

.    *-*-* Dıraç *-*-

Liria Meydanı                   Amfitiyatro

Kule-Rotonda                   Büyük Cami

 


Yiyip İçmeye?

 

Tarator            Elbasan Tava

Flia                    Dhalle


 

Arnavutluk'un ne olduğunu öğrendiğimize göre dooğru gezi yazılarına =>>

Dıraç

Tiran

Sonraki: Tiran
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal