Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 92062
Aktif: 5
Bugün: 81
Dün: 180
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Çek

Orta Avrupa’nın geniş ovalarında kendine de bir yer bulan, sınırları dolayısıyla Almanya’ya bodoslama bir giriş yapan Çek Cumhuriyeti, Bohemya, Morovya ve Silezya’dan oluşan ufakça bir ülke. Slav ve Cermen halklarının karışmasıyla var olan topluluk Kavimler Göçü sonrası Karpatların eteklerinden göç etmiş.

Türkçe’de de kimi zaman Çekya olarak duyabileceğimiz ülke, adını 3 mitolojik kardeşten biri olan Çek’e borçlu. Diğer iki kardeşin adı ise Leh ve Rus. Bilin bakalım bu iki kardeş de hangi ülkelerin atası ve isim babası??

Habsburgların ayrı bir özenle inşa ettiği Çek kentleri 1663 yılında Osmanlı-Tatar akınlarına uğrasa da herhangi bir kayıp vermemişler. Bir ve İkinci Dünya Savaşı’nda da büyük ölçüde varlığını koruyan Ortaçağ Mimari örneklerinin birçoğu günümüzde koruma altına alınmış. Hitler’in dahi yıkmaya kıyamadığı başkent Prag, komünist dönemde de çok iyi korunmuş.

Barok, Rönesans ve Gotik Mimari’nin eşsiz örneklerinin yer aldığı ülkeye her yıl kendi nüfusu kadar turist gelmekte. İkinci Dünya Savaşı sırasında nüfusunun %15’inden fazlasını kaybeden Çekya’da bulunan ve çoğunluğu Hristiyanlık Dini’ne hizmet eden eserlerin büyük bölümü ise günümüzde kullanım dışıdır. Ülke nüfusunun %65’inin hiçbir dine inanmadığı bu coğrafyada bu durumun gelişmesinde Sosyalist rejimin çalışmaları da büyük önem taşır.

Sosyalist periyodun ardından Kadife Devrim ile 1993’te Slovakya’dan barışçıl bir biçimde, tek kurşun dahi atmandan ayrılan ülke 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katıldı. Ekonomik durumu hemen hemen ülkemizle eş değer olan Çek Cumhuriyeti’nde para birimi “Koruna”.

Pilsen biralarına ismini veren Pilsen’in yanı sıra Brno, Çesky Krumlov, Ostrava bu 10 milyonluk ülkenin diğer büyük ve önemli kentleri.

 

Görülesi Yerler

.    *-*-* Prag *-*-

Karl Köprüsü         Tyn Kilisesi

Vitus Kilisesi          Prag Kalesi

Josefov                     Astronomi Saati

Mustek                     Dans Eden Ev

 


Yiyip İçmeye?

 

Pilsner          Sviçkova

Kolaç             Bramboraki


Çek Cumhuriyeti'nin ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Prag

Sonraki: Çek Cumhuriyeti
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal