Yurtiçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesafe
İstatistikler
Toplam: 103629
Aktif: 4
Bugün: 35
Dün: 57
Revize Yazılar

Bana Ulaşın

        

 

......

Karadag

Venediklilerden günümüze değin gelen “Karadağ” terimi bu ülkenin üstüne yapışıp kalmış. “Monte” + “Niger” kelimelerinin birleşiminden gelen “Montenegro” ismi başka ülkelerce de kendi yerel dillerinde isimlendirilmiş. Karadağca Црна Гора “Srna Gora”, anlam olarak da yukarıda işaret ettiğimiz şekilde kurgulanmış. Karst aşınımının şekillendirdiği ülkede dağlar sarp, mesafeler kısa olsa da süre oldukça uzun. Sanıyorum bu sebeptendir ki Osmanlılar bölgeyi fethetmekle pek uğraşmamışlar.

16. yüzyılın ortalarında fethedilen bölge vassal olarak bırakılmış ve 1878’deki bağımsızlığa kadar otonom bir yönetim hâkim olmuştur. Bu sebepten ötürü ne Türk kökenlilere ne de imara rastlanılmıyor. Sadece başkent ve civar illerde cami ve saat kulesi mevcut. İslam nüfusunun ülkede %20’lik bir paya sahip olduğunu düşünürsek Osmanlı imarının yetersizliği aşikâr ancak bu büyük pay ülkede yaşayan Arnavutlardan gelmektedir.

Bağımsızlık döneminde ve sonrasında Rusya ile güçlü bağlar kuran Karadağ, sonrasında ise Rusların kuzenleri Sırplara tabii olmuştur. Bu bağlamda Yugoslavya’nın bir parçası olan ülke, 2. Dünya Savaşı’nda İtalyan yönetimi altına giren ülke savaş sonrasında sosyalist bir hükümete ev sahipliği yaptı ve Yugoslavya’nın dağılmasının ardından tekrar Sırbistan’a bağlı özerk hale geldi. 2003 yılında federasyonun kurulmasıyla büyük ölçüde özgürlük kazanan Karadağ, Sırbistan’ın tüm çabalarına rağmen 2006 yılında referandumla bağımsızlığını kazandı ve Sırpları denizden mahrum bıraktı.

Dini, milli ve kültürel olarak Sırp kökeninden gelse de, Karadağ resmi dil olarak Karadağca’yı kabul etmiş, halkını da Karadağlı olarak isimlendirmiştir. Bağımsızlık sonrası oluşturulmaya çalışılan bu yeni kimlik her alanda kendini göstermeye başlamış ve milliyetçiliği ülke siyasetinde de arttırmıştır.

Osmanlı izlerinin bıçak gibi kesildiği Karadağ, daha çok Venedik etkisinde kalmış ve bu sebeple kıyı kentleri oldukça gelişmiş. Bar, Budva ve Kotor bu bağlamda çok iyi örnekler. İsimleri de İtalyanca bir etimolojiye sahip bu kıyı kentleri mimari olarak da Ortaçağ’dan kalma gibi. Venedik temelli Rönesans, Romanesk öğelerin çoğunlukta olduğu bölgede kale şehirler UNESCO’nun koruması altında.

AB’den izinsiz olarak Euro kullanan Karadağ, Avrupalılar’a göre oldukça ucuz olsa da bizler için kur farkından ötürü azıcık pahalı bir ülke. Kruvaziyer turizminin yaygın olduğu ülkenin başlıca turistik kentleri Kotor, Budva, Podgorica ve Çetinje. 600bin nüfusun yaşadığı Karadağ’ın yüzölçümü ise Eskişehir kadar.  


Görülesi Yerler

.     *-*-* Budva *-*-

Eski Şehir                            Dans Eden Kız

 Budva Kalesi                       St. Nicholas Adası


.      *-*-* Kotor *-*-

Eski Şehir                             St. John Kalesi

Triphon Katedrali             St. Nicholas Kilisesi

Denizcilik Müzesi              Marina


.    *-*-* Podgorica *-*-

Eski Şehir                              Kral Nikola Anıtı

Şehir Meydanı                     Milenyum Köprüsü

St. George Kilisesi              Gorica Parkı

Hard Rock Cafe                   Mall of Montenegro


.       *-*-* Tivat *-*-

Marina                                   Kaptanlar Parkı


      *-*-* Ülgün *-*-

Eski Şehir                             Kale

Jadrani Burnu                    Denizci Camii

 


 

Yiyip İçmeye?

 

Baniça                 Pşeniçni

Graşak                Priganiçe

Krempita           Krofne

 

Karadağ'ın ne olduğuna öğrendiğimize göre doooğru gezi yazılarına >>

Budva

Kotor

Podrogica

Tivat

Ülgün

Sonraki: Ülgün
Yurtdışı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat
Site İçi Arama

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal